Towarzstwo Sportowe Siemiatycze

Partnerzy

 

Towarzystwo Sportowe w II lidze piłki ręcznej

Związek Piłki Ręcznej w Polsce zakończył dwuletnią reorganizację rozgrywek ligowych. W męskim szczypiorniaku, poza super-ligą, ruszają trzy grupy I ligi. Najwięcej zamieszania panowało na podwórku II i III ligi. Wojewódzkie Związki wysuwały swoje oczekiwania. Podlaski Związek również nie był bierny.

Jako prezes uczestniczyłem w wielu zebraniach, składałem wnioski o przyjęcie podlaskich drużyn. Prowadziłem rozmowy z Kolegium Ligi, prezesami, dyrektorem rozgrywek. Jest sporo przeciwników poruszających niski poziom sportowy i organizacyjny podlaskich klubów. Sugerowano, aby rozszerzyć ligowe rozgrywki o kluby "profesjonalne" a nie przypadkowe. Podawano negatywny przykład, podlaski Słoneczny Stok Białystok dwukrotnie wycofywał się z rozgrywek II ligi. Ale jest przykład pozytywny - KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka, zabrakło kilku punktów aby awansował do I ligi.

Związek uruchomił 4 grupy II ligi po 14-16 drużyn. Do grupy warszawsko-mazowieckiej przyjęto mistrzów i wicemistrzów ligi trzeciej. To oznacza, że nigdy w historii polskiej piłki ręcznej w II lidze nie grały cztery podlaskie kluby. W tym TS Siemiatycze. To nasz organizacyjny ogromny sukces.

W tym roku obchodzimy 100 lat piłki ręcznej w Polsce. 8 września w Białymstoku podlaskie II ligowe kluby zagrają turniej otwarcia sezonu. Uczcimy 100 lat piłki ręcznej oraz 100 lat odzyskania niepodległości. Uczcimy nasz rodzinny sukces promocji piłki ręcznej na Podlasiu.

Towarzystwo Sportowe za rok obchodzi rocznicę 60 lat piłki ręcznej w Siemiatyczach. W roku 1959 profesor naszego liceum - Stefan Bogdaniuk z Gdańska - pokazał szczypiorniaka naszej młodzieży. W roku 1960/61 przybył do Siemiatycz profesor Tadeusz Tymiński, który posiadał fachowe przygotowanie z piłki ręcznej. Sam był bramkarzem w Ełku. Od tego czasu piłka ręczna nieprzerwanie gości w naszym mieście. Wśród nas mieszkają nadal pierwsi zawodnicy tej dyscypliny z lat 60. Panowie, szykujcie się do meczu! Szczegóły wkrótce.

 

z wyrazami szacunku
rzysztof Wieczorek

Wycinek prasowy z tygodnika Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz z dnia 9 sierpnia 2018 r.